
Fantasy
Rêve de Dragon
A fantasy roleplaying game set in worlds dreamed by dragons. Each adventure takes place in a distinct reality with its own laws, customs, and history, while characters drift between dreams and may change along the way. They can encounter people from earlier dreams who no longer remember them. Some characters are High Dreamers who can influence the dragons’ dreams and perform magic, but their actions risk summoning Nightmares or waking the dragons. Players create characters, explore these shifting worlds, interact with their inhabitants, and shape the unfolding story.
- Spelare
- 0
TärningarRollspelPapper och pennaTärningskast
Om spelet
Expansioner
Se dem i Ludoya
Rêve de Dragon (Second Edition)1993
Rêve de Dragon (First Edition)1985
Rêve de Dragon boxed set (Third Edition)2018
Rêve de Dragon: Au bonheur des Zyglutes1986
Rêve de Dragon: Le cidre de Narhuit1985
Rêve de Dragon: Les larmes d'Ashani1986
Oniros1994
Rêve de Dragon, jeu de rôle d'Onirique Fantasy (Third Edition)2018
A la claire fontaine2016
L'Élixir de Haut-Rêve
Traité de Flore & de Faune2018
Un Parfum d'Oniroses1988
A l'Heure du Vaisseau
Le Monde de Rêve de Dragon1991Gratis, på webben, Android och iOS
Spela Rêve de Dragon med Ludoya
- Ha det i din samlingHåll koll på ditt exemplar och dess expansioner, låna ut det till vänner, eller lägg det på din önskelista och få veta när priset sjunker.Lägg till i din samling
- Registrera varje spelomgångPoäng, vinnare, timers och foton, sedan din statistik: vinstprocent, favoritantal spelare, bästa poäng.Registrera en spelomgång
- Räkna poäng utan papperAnvänd communityns poängblad och spelhjälpmedel, och låt Ludoya räkna ihop poängen.Hitta poängblad
- Hitta folk att spela det medKlubbar, spelkvällar och evenemang nära dig där det här spelet kommer på bordet.Se evenemang
Speldata (spelare, speltid, ålder, medverkande) från BoardGameGeek.